Star Wars: Síla (J. J. Abramse) se probouzí

Foto: Lucasfilm

Když jsem poprvé uslyšel, že se mají točit nové Star Wars pod taktovkou Walta Disneye, nejprve jsem se zděsil. Ale pak jsem si oddechl, Mickeymouse se světelným mečem se nekoná. Ale Star Wars od někoho jiného než George Lucase, to mi bylo vždycky tak nějak proti srsti. Do kina jsem tedy vstupoval s pocitem jakési rozpačitosti: tušil jsem, že se mi to nebude líbit, ale zároveň dosavadní ohlasy (na internetu i od známých) říkaly, že se jedná o docela dobrý film.

Po shlédnutí (upřímně řečeno ještě před koncem) jsem zjistil, že mě mé pocity neklamaly, od začátku až do konce (s vyjímkou pár nových scén) jsem se nemohl zbavit dojmu, že film jen recykluje slavné momenty a objekty z Lucasových Star Wars.

Nesměla chybět pseudo-hvězda smrti, tentokrát i s vlastní atmosférou a střílející ČERVENÉ paprsky, padouch v masce (kterou měl i přesto, že žádnou nepotřeboval, asi proto, že sám chtěl napodobit fenomenálního Dartha Vadera; mimochodem, neodpustím si malou zajímavost: Darth Vader v úplně původním Star Wars měl masku také jen pro efekt, to, že je pro něj nutná k životu, přidal Lucas až později), imperiální generálové, kteří by z fleku mohli hrát vysoko postavené nacisty (zvláště jeden, který mi připomínal prvního důstojníka německé ponorky U96 z filmu Das boot), pouštní planeta, roztomilý robůtek (který ale dle mého na R2-D2 nemá ani zdaleka), rádoby Impérium První řád, který ale samozřejmě není tak dobrý.

Star Wars: Síla se probouzí

Naštěstí ty opravdu dobré postavy (tedy ty z původních StarWars) hráli stejní herci jako před více než 30 lety. Samozřejmě, každá doba si žádá své, a to ne jen na Zemi, ale stejné pravidlo platilo i před mnoha lety v daleké galaxii. Na straně dobra i zla jsou i ženy, a na obou stranách hrají patřičně důležité role, takže i tam došlo na genderové vyrovnání. Celý velkofilm je samozřejmě protkán současnou politickou korektností, takže vedle již zmíněných žen hraje hlavní roli také Afroameričan (na straně zla se ovšem objevit nesmí, to by byl „rasismus“). Ještě jedna připomínka, výcvik Jediů se od doby Luka Skywalkera HODNĚ zrychlil. Kde jsou ty časy, kdy musel Luke léta trénovat, dnes se hlavní hrdinka naučí za půl hodiny umění Jediů tak, že bojuje málem jako mistr Yoda (pozor, hyperbola!).

Nakonec celková rekapitulace: Film se mi příliš nelíbil, ale ani mě nezklamal, tohle jsem totiž čekal. Ale na původní tři epizody to ani zdaleka nemá.

A ještě jedno krátké sdělení: tuto recenzi neberte příliš vážně. Například letní Jurský svět jsem hodnotil velmi podobně (i když ten se mi líbil víc), radši film shlédněte a udělejte si vlastní představu. Nebo pokud s tímto hodnocením zásadně nesouhlasdíte a soudíte, že je tato recenze mystfikací a že by si studenti zasloužili slyšet vaši pravdu, napište vlastní recenzi a Gilotina ji možná i vytiskne, dokážete-li přesvědčit vedení, že jedna recenze na nové Star Wars je málo.

Fotografie: © Lucasfilm

Komentáře