Nové úspěchy ŠFL z pohledu Michala Havelky: “Tým prim a sekund patří mezi šest nejlepších v Brně…”

 

Všímají si některé „veřejné“ organizace působení Školní florbalové ligy na Gyrecu?

Ano. Musím to říct s obrovskou hrdostí na to, co tým dvaceti lidí dokázal vypracovat. Nejvýznamněji si nás všimla Asociace školních sportovních klubů České republiky. To je organizace, která organizuje drtivou většinu všech turnajů škol. A právě tato organizace si všimla naší dlouhodobé a systematické práce v oblasti školního florbalu. To se netýká jen toho, že máme ligu a že hrají týmy tříd proti sobě. Celý koncept florbalu na Gyrecu je v mnoha ohledech unikátní. Máme obrovskou podporu od vyučujících – a právě díky tomu se nám daří naši práci zlepšovat a taky například zkvalitňovat metody, jakými probíhají přípravy našich týmů (od prim až po oktávu) na turnaje škol. Kromě toho na turnaje škol jezdí také pískat naši rozhodčí, což je též něco, co považuji za důkaz jistého renomé, které naše liga u Asociace školních sportovních klubů má. Jak hráči, tak i rozhodčí na všech akcích předvádí ty nejlepší výkony, které umí… A nejsou vůbec špatné: tým primy a sekundy patří mezi šest nejlepších v Brně, rozhodčím jsou svěřovány finálové zápasy…

Máte už nějaké pozitivní názory na fungování ŠFL nebo profesionalitu týmů?

Názory na ŠFL jsou různé. Myslím, že u mladších ročníků převládá radost ze hry a připadá mě, že ligu hodnotí pozitivně. Na druhou stranu mám pak dojem, že starší ročníky už si nechodí zahrát, ale spíš zkouší, kolik toho vydržíme, nebo spíš vydržím, a co si ještě můžou dovolit… Mrzí mě, že v každém pravidle si vždy někdo chce najít možnost, jak ho obejít… A můj osobní názor je, že ta pomyslná profesionalita je nejen o tom, jak hráči hrají, ale i o tom, jak se chovají. Myslím, že profesionál v pravém slova smyslu je ten, který hraje nejen dobře, ale taky férově a má k tomu jistý přístup. A v tomto případě je jedno, jestli je to v profesionálním florbalu na extraligové úrovni, nebo v naší školní lize. V závěru letošního ročníku to bude hrát významnou roli při rozhodování o oceněných hráčích a už teď můžu slíbit, že významně oceníme hráče, kteří nevynikají jen hrou, ale také férovým chováním a poctivým a korektním přístupem. Co se týká názorů ostatních lidí, kteří nehrají, ale chodí se na zápasy dívat, myslím, že to opět nejde říct úplně obecně. V zásadě ale platí to stejné: jsou fanoušci, kteří se podívají na zápas a pak zase jdou, a pak jsou fanoušci, kteří po sobě třeba úplně nepochopitelně zanechají odpadky. Opět je to o přístupu jednotlivců. A stejně je to i s názory. Někteří se třeba nebyli podívat ani na jednom zápase a nemají o fungování ligy nejmenší ponětí, ale šíří kritické informace. Pokud to mám brát čistě ze svého pohledu, tak mě názor těchto lidí nezajímá. Ve valné většině sami nic nedokázali a kritizují cizí snahu, proti čemuž se musím důrazně ohradit: na existenci florbalové ligy pracovalo či pracuje dohromady asi 30 lidí, což je velký počet. Všichni tomu věnovali nebo stále věnují kus svého času a pracují pro ostatní ve škole. Toto je podle mě něco, co si mnozí neuvědomují. Bohužel si to ale uvědomují třeba naši rozhodčí a někteří odcházejí, protože jsou akorát kritizováni. Toto považuji za velmi nebezpečné do budoucna, protože to může znamenat třeba i zánik ligy, když nebudou fungovat ani základní rozhodovací principy.

Co považuješ za vůbec největší úspěch ŠFL?

Tady odpovím úplně jednoznačně. Ať si kritici říkají, co chtějí, liga má nesporně jeden velmi pozitivní přínos, který ale v tom všem považuji za naprosto zásadní. Díky lize se mnoho lidí potkalo s ostatními lidmi, které by možná nikdy neznali… A to je třeba i můj případ. Když liga před několika lety začala opatrně vznikat, začal se utvářet tým lidí, ze kterého podstatná část zůstala až dodnes. Díky této aktivitě jsem poznal několik lidí, které bych možná jinak vůbec neznal, a dnes jsou někteří z nich lidé, kteří patří k těm nejlepším, co znám.

Můžeme se těšit na nějaké novinky v ŠFL v novém roce 2016?

Ano. Diskutujeme nějaké drobné změny ještě v letošním ročníku 2015/2016, zatím jsme ve fázi příprav, takže ještě přesně nevím, jak to dopadne. V novém roce bude ale také představen plán na další školní rok, což bude dokument, který vnímám jako jeden z nejzásadnějších během celého fungování ligy. S většími změnami se tak počítá spíše opět s novým školním rokem.

Probíhají už přípravy na superfinále? Plánujete nějaké zásadní změny?

Přípravy na superfinále začnou během pár dnů až týdnů, protože se jedná o akci, která je po organizační stránce skutečně náročná, obdobně po finanční stránce. Mohu prozatím potvrdit, že superfinále by mělo být opět na Fakultě sportovních studií v Bohunicích. Hlavní rámec zůstane přibližně zachován, nějaké změny tam budou, něco si ale ponechám pro sebe jako překvapení. Slibuji ale, že chyby a nedostatky prvního ročníku se pokusíme odstranit a taky zkusíme více zapojit diváky. Budeme diskutovat s vedením školy i nad tím, jestli nebude možné pozvat do hlediště například rodiče.

Děkuji za rozhovor.1455019_540548249360018_1073737006_n

Komentáře