Klavíry pro Brno: Umělecký zážitek v ulicích

Foto: Klavíry pro Brno

Možná jste někdy při cestě Brnem narazili na „jen tak volně“ stojící klavír. Možná jste si poprvé kladli otázku: „Kdo ho tam asi zapomněl?“ Při bližším zkoumání jste možná zjistili, že se jedná o projekt „Klavíry pro Brno“. Ten si dává za cíl oživit šedé ulice a přinést do nich trochu hudby. Na nástroj si může zahrát jakýkoliv kolemjdoucí. Přinášíme vám rozhovor s Pavlou Spurnou z týmu projektu „Klavíry pro Brno“

Jak, kdy a kde se zrodil nápad umístit klavíry do ulic Brna?

Bylo to někdy na konci srpna roku 2013, kdy jsem na Facebooku u kamarádky zahlédla článek o projektu Ondřeje Kobzy Piána na ulici. Oslovila jsem kamarádku Martinu, že bychom mohly něco takového udělat i Brně. Založily jsme pak facebookovou stránku Klavíry pro Brno, kde jsme oslovily lidi s žádostí o tipy na klavíry a už to jelo.

Kde všude klavíry nyní nalezneme?

Vždy je nejlepší se podívat do naší aktuální mapy na webu www.klaviryprobrno.cz. Aktuálně jsou tedy klavíry na Jakubském náměstí, na brněnském letišti, v Tyršově sadu, na koupališti na Kraví hoře a na ulici Křížová.

Foto: Klavíry pro Brno

Jaký je o ně zájem? Máte nějakou odezvu?

Projekt Klavíry pro Brno funguje v Brně už třetím rokem, odezva i zájem je tedy dlouhodobý, jinak bychom v tom nepokračovali. Reakce je veskrze pozitivní, samozřejmě sem tam se objeví i nějaká stížnost, tak to prostě bývá.

Co všechno je třeba zařídit předtím, než si mohou první zájemci zahrát na nově umístěný nástroj? Co je nejtěžší?

Nejtěžší vůbec je vymyslet to vhodné místo – tak, aby nebylo příliš skryté kolemjdoucím, ale zároveň aby třeba hra na klavír moc nerušila v okolí. Potom je potřeba zjistit, komu pozemek patří – se soukromým vlastníkem se dohodnete někdy rychleji, pak stačí sepsat jednoduchou smlouvu o době využívání prostor a je to. Pokud je však pozemek ve vlastnictví města, je obvykle potřeba sehnat jednak povolení místního úřadu a také Brněnských komunikací. Pak je to již procesněprávní záležitost, ale obvykle do 1 měsíce je vše vyřízeno.

Na Jakubském náměstí se objevil první přístřešek pro piano, plánujete zastřešit i další klavíry?

Rádi bychom, ale přístřešek byl vytvořen a vyroben na základě soutěže a je poměrně sofistikovaný, na výrobu dalších prozatím nemáme finanční prostředky (jeden stojí cca 15 tisíc), ale třeba se časem podaří najít nějakého sponzora.

Foto: Brněnský deník

Pokud máte vy sami doma nepoužívaný klavír nebo víte o někom, kdo se klavíru potřebuje zbavit, kontaktujte nás. Přijedeme se podívat, zdali je klavír vhodný na použití do ulic. A pokud byste chtěli sponzorovat výrobu dalších přístřešků, ozvěte se taky 😉

 Za tým Klavíry pro Brno odpovídala Pavla Spurná. Děkujeme.

Rozhovor naleznete i v čísle červenec-srpen 2015.

 

Komentáře