S Erasmem po Evropě – jde to i na střední!

Erasmus – kouzelné slůvko, u kterého si nejspíš představíte lenošení na nějaké zahraniční univerzitě, daleko od všech zkoušek, zápočtů a podobně… někteří jej možná vnímají jako jeden z mála benefitů na vysoké škole (a že jich opravdu nakonec moc není).

Až teprve nedávno jsem se doslechl, že Erasmus existuje i ve variantě pro střední školy. Ihned jsem si vyhledal několik organizací, které se získáváním projektů a zprostředkováváním výměn mládeže zabývají, vyplnil přihlášku na tři z nabízených pobytů a – k mé velké radosti a překvapení – mi po čtrnácti dnech přišlo vyrozumění, že jsem přijat na výměnu mládeže v estonském hlavním městě Tallinnu, která měla poněkud ambiciózní název „Build Your Own Future“.

Nicméně, v tu dobu jsem neměl žádné tušení, jak bude projekt probíhat a co od něj vůbec očekávat. Jediné, co jsem věděl, bylo, že půjde o týdenní pobyt v Tallinnu, který bude kompletně hrazený z prostředků Evropské unie (včetně cestovních, stravovacích a ubytovacích nákladů), což mi pro začátek stačilo.

Výsledné zážitky v mnohém předčily má očekávání. Osmidenní pobyt, během něhož jsme se já společně s asi 50 dalšími účastníky projektu pomocí různých přednášek, workshopů a především díky metodě tzv. „non-formal learning“ naučili spoustu informací týkajících se hledání a realizace své vysněné budoucnosti. Velká část projektu však byla také věnována poznání zahraničních kultur, neboť na projektu byli kromě nás, Čechů, a domácích Estonců také Rumuni, Poláci, Litevci a Španělé. Jeden celý den byl dokonce věnován prohlídce Tallinnu, což je starobylý hanzovní přístav s asi půl milionem obyvatel, ležícím přes Finský záliv naproti Helsinkám.

Z projektu jsem byl opravdu nadšený – celou dobu jsem si říkal, jak je možné se jen tak na týden ulít ze školy, jet 1 200 km do cizí země, kde se toho člověk dozví spoustu nového, a všechno toto za peníze někoho jiného.

Ale ano, opravdu, je to možné, a můžete to zkusit i vy! Stačí si najít webové stránky některé z organizací, které se Erasmem zabývají (například Be International, Brno For You, Evropské centrum mládeže Břeclav a spousta dalších) a přihlásit se na některý z projektů Erasmus+. Přihláška je v angličtině, ale žádný strach, horší úroveň jazyka vám zde nikdo vyčítat nebude – jedním z cílů projektů je mimojiné zlepšit komunikační schopnosti mládeže, tudíž je doporučováno nebrat uchazeče podle jejich vyjadřování v cizím jazyce.

Tak neváhejte a přihlaste se, není čeho se bát!

Komentáře